Kedy je čas na zmenu?

Autor: Milan Majna | 9.12.2012 o 11:00 | (upravené 9.4.2013 o 0:14) Karma článku: 5,19 | Prečítané:  275x

Dnešné ráno má pre mňa špeciálnu príchuť. Je nedeľa, zajtra sa začína nový týždeň. Ja sa idem pustiť do nového projektu. Mám rád tento čas, spoznám nových ľudí, získam nové skúsenosti a viem, že ma to posunie ďalej. Tak ako ma vlastne posunul každý z projektov, na ktorých som mal tú česť pracovať.

V týchto dňoch som postavený pred novú situáciu, nového klienta, človeka z mäsa a kostí, ktorý mi vyrozpráva svoj príbeh. Príbeh, ktorý musím pochopiť, aby som s ním vôbec mohol začať pracovať. Tento klient asi ani nevie ako veľmi pomáha teraz on mne. Možno, ak by to vedel, platím ja jeho firme, nie on mne :-) Čím si teda pomáhame?

Klient očakáva vo mne pomocníka, ktorý mu prinesie zmenu. Nepozerá na hodinky, vidí vo mne impulz, ktorý ho niekam posunie. Klient teraz určite nečáka, že všetko zostane "po starom". A to je práve tá pomoc, ktorou mi klient ukazuje cestu aj v mojom vlastnom živote. Nedá sa definovať, kedy môžeme zmeniť niečo v našom živote. Kedy je ten správny čas. Klient sa práve rozhodol, že už musí niečo so svojou firmou urobiť. Prišiel teraz a chce byť aktívny. A chce vidieť nový pohľad, poznať cudzí názor na niečo, čo budoval dlhé roky. Tohto klienta beriem všetkými desiatimi a idem zo seba vydať maximum.

Ľudia si čas na zmenu často radi viažu k nejakému miľníku. "Od 1.1. nebudem fajčiť" povedal mi brat, "Po Novom roku začnem chodiť do fitka" začul som u známeho. Je zábavné sledovať, koľko Nových rokov uplynie a zmena u nich neprichádza. A zrazu sa stane niečo, čo ich posunie ďalej. Príde nejaký impulz, bez ohľadu na to, aký deň je dnes. Aby som nepísal len abstraktne... už spomenutý známy stretne nádhernú ženu. Príde to bez ohlásenia napríklad v pondelok 10. decembra 2012 a známy sa bude zrazu chcieť pred prvým rande cítiť dobre. Zrazu ho už pozajtra stretnete v tom fitku, ktoré inak "malo čas" do Nového roku :-)

To je aj pre mňa jasný signál, že zmena ide preto, že sa chcem niekam posunúť. Neriešim to, či na to sú všetky podmienky, či je ten správny dátum, podstatné je asi už začať. Či už štartuje Nový rok, alebo je len pondelok, v ktorý sa dá niečo urobiť inak.

Stanoviť si termín štartu nezvykne pomáhať. Úspech nám asi neprinesie ani dlhé vysvetlovanie, prečo práve dnes to nejde. A vidíte, stále nás je to kopec takých, ktorí práve dnes nezačali...

A preto, ak cítim, že niečo robím zle, prečo si nespraviť re-štart práve teraz? A asi je úplne jedno, či sa teraz rozprávame o prístupe k povinnostiam študenta, ktorý sa už pár krát nepripravil na skúškové obdobie. Alebo o politikoch, ktorí často radi hovoria, že táto krajina nefunguje akoby mala - a čakajú na voľby :-).

Nechcete byť ako oni? Tak nečakajme na ten správny moment. Zmeňme, čo vieme zmeniť a začnime od seba. Všetky veľké veci pozostávajú z množstva maličkostí. Určite poznáte vo svojom okolí pár veci, ktoré by ste poriešili inak. Možno zdanlivých maličkosťí, ktorými sa to tu dá zlepšiť. Tak nečakajme jeden na druhého, ale poďme riešiť práve teraz tú svoju časť mozaiky. Ak to spraví len každý desiaty z nás, tie naše mikrosvety sa pospájajú a výsledky budú viditeľné na kilometre ďaleko...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Za hladomorom nie je len príroda, ale najmä ľudia

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor. Okrem Juhosudáncov môže byť v ohrození až dvadsať miliónov ľudí.

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?