Poďme hľadať pridanú hodnotu...

Autor: Milan Majna | 7.12.2012 o 8:00 | (upravené 8.4.2013 o 15:35) Karma článku: 10,27 | Prečítané:  271x

V poslednom čase, kdekoľvek kam sa pozriem, vidím len samé negatívne správy. Nie, nemyslím len Televízne noviny v slovenských televíziach. Nie, tie naozaj už pár mesiacov neviem ani dopozerať do konca. Skôr ma začína trápiť tá negatívna nálada medzi nami, neustála kritika, akokeby sme len chceli poukázať na všetko zlé okolo nás. Asi nie som sám, kto stále len počúva to, že tu máme krízu. Ja by som ju ale nenazval krízou finančnou, skôr je to kríza hodnôt.

V mojej profesií sa stretávam s firmami v problémoch. Skôr ako začnem s prácou na oživení ich podnikania, začnem hľadať namiesto dôsledku príčinu, prečo ma vlastne potrebujú najať. Typický slovenský podnikateľ príde s informáciou, že stratil zákazníkov, zvýšili sa náklady, ľudia nie sú ochotní platiť pomaly už za nič. Áno, toto poznám, pomyslím si.

Tak začnime, začnem optimisticky. A aby reč nestála, spýtam sa: "Prosím Vás, čo je vlastne Váš produkt? Viete, Vy ste profesionál vo Vašom fachu, skôr to pochopím, ak mi to vysvetlíte Vy."

A vtedy to príde:

"Veď to je predsa na prvý pohľad jasné!! Vy to nevidíte?" odpovedá klient.

Odpoveď na moju otázku sa ale dozvedám len veľmi ťažko. Vtedy sa moja práca presúva z pozície Konzultanta na pozíciu Analytika. Snažím sa porozumieť jeho nevysloveným myšlienkam, teda hľadám v čom som vlastne mal vidieť pre nás ostatných tú jasne viditeľnú pridanú hodnotu. A nie vždy to tam nájdem. Prosím verte mi, snažím sa byť empatický. Ale keď to tam niekedy fakt nie je! A to sa fakt snažím!!!

A prichádzam k podstate toho, čo som Vás chcel opýtať. Tiež máte pocit, že Svet, ako aj Slovensko sú plné vecí, aktivít, produktov, služieb, ktoré vlastne nikto z nás nepotrebuje? Alebo vecí, ktoré by sme si jednoducho ani nikdy nemali dôvod zaobstarať? Mám pocit, že sa motáme v abstraktnej rovine a uchopiteľné veci sme už asi zabudli tvoriť. Čo ak by sme sa zamysleli nad tým, čo vlastne táto krajina chce, čo ľudia potrebujú a to by sme si skúsili vyrobiť sami? Naši predkovia pestovali plodiny a chovali dobytok, aby mali čo jesť. Liečili ľudí, aby boli zdraví. Vyrábali obuv a šili odevy, aby sa obuli a obliekli. Skúste sa poobzerať po svojom okolí a ukážte mi ľudí, ktorí tvoria niečo hmotné, čo trh potrebuje. Nie je v našom okolí prevaha činností, ktoré sú tvorené len preto, aby existovali?

Viem, teraz ma niekto chytá za slovíčka. Obuv predsa dovezieme z Číny, "kvalitné" jedlo z Poľska :-) Ale čo potom budú robiť naši ľudia? Prečo si neskúsime vyrobiť čo vieme sami pre seba?

Nechcel som tu poučovať. Skôr Vás prosím o radu. Ukážte mne ale aj svojmu okoliu, čo sa dá na tom našom malom Slovensku urobiť. Ukážme si navzájom cestu, akou sa táto krajina bude uberať. Myslím, že ak nájdeme to, v čom sme dobrí a teda to, čo Svet od nás potrebuje, kríza sa aspoň na chvíľu stratí. Nech Vás už napadne čokoľvek, píšte... možno spoločne niečo vymyslíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Za hladomorom nie je len príroda, ale najmä ľudia

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor. Okrem Juhosudáncov môže byť v ohrození až dvadsať miliónov ľudí.

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?